KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 14011001
nr 1401 1001
Nils Nilsson Skum
(1872-1951), Sverige
Blandteknik, Fjällmotiv med renar och same i akja. Signerad 1940. Motivet: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 33x45 cm
Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951.
Utrop:
8.000 kr
Såld:
6.000 kr
måndag 31 maj 2021
kl 18:30:29
29/4 20:20:09
- Klassiska
31 maj
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Nils Nilsson Skum
Läs mer om Nils Nilsson Skum